U jednom od najskupljih hotela u Hong Kongu, Sun je pojeo bananu pred desetinama novinara i influensera nakon što je održao govor u kojem je rad pozdravio kao “ikoničan” i povukao paralele između konceptualne umjetnosti i kriptovalute.
“Puno je bolja od ostalih banana. Stvarno je prilično dobro”, rekao je Sun nakon što je prvi put probao.
Justin Sun eats the $6.2M banana art he purchased.😂😂😂 pic.twitter.com/B4cx4UMxG3
— CallMeFloyd.ETH (@CallMeFloydETH) November 29, 2024
Pod nazivom Comedian, konceptualno djelo italijanskog umjetnika Maurizia Cattelana prodano je prošle sedmice na aukciji Sotheby’sa u New Yorku, a Sun je bio među sedam ponuditelja. Sun je rekao da je osjetio “nevjericu” u prvih 10 sekundi nakon što je dobio ponudu, prije nego što je shvatio da bi “ovo moglo postati nešto veliko”.U 10 sekundi nakon toga, odlučio je da će pojesti bananu. “Jedenje na konferenciji za novinare također može postati dio povijesti umjetnine”, rekao je u petak.
Debi jestive kreacije na izložbi Art Basel 2019. u Miami Beachu izazvao je kontroverze i pitanja o tome treba li je smatrati umjetnošću, što je Cattelanov cilj.
U petak je Sun usporedio konceptualnu umjetnost kao što je Comedian s NFT (non-fungible token) umjetnošću i decentraliziranom blockchain tehnologijom.
“Većina njegovih objekata i ideja postoji kao (intelektualno vlasništvo) i na internetu, za razliku od nečeg fizičkog”, rekao je.
Sun je također ove sedmice otkrio ulaganje od 30 miliona dolara u World Liberty Financial, projekt kriptovalute koji podupire novoizabrani američki predsjednik Donald Trump.
Sun je prošle godine optužen od američke Komisije za vrijednosne papire i berzu za ponudu i prodaju neregistriranih vrijednosnih papira u vezi s njegovim kripto projektom Tron. Slučaj je u tijeku.
U prostoriji za sastanke u hotelu Peninsula u Hong Kongu, dva muškarca odjevena kao osoblje aukcijske kuće stajala su ispred zida bez obilježja sa žutom bananom.
Sun je rekao da je tek nedavno odlučio dati ponudu za umjetničko djelo, dodajući da je imao “glupa pitanja” poput onih je li se banana raspala i kako cijeniti djelo.
Vlasnik umjetnine dobiva potvrdu autentičnosti da je djelo stvorio Cattelan kao i upute o tome kako zamijeniti voće kada se pokvari.
Svaki od sudionika događaja u petak dobio je rolu ljepljive trake i bananu kao suvenir.
“Svako ima bananu za jesti”, rekao je Sun.
H.B., Foto: X