VRIJEME JE ZA KNJIGE: Ovih 8 naslova bi svatko trebao pročitati bar jednom u životu

Novi naslovi omiljenih autora neprestano stižu na police knjižara i knjižnica, te se naš popis nepročitanih knjiga sve više povećava.

U moru dobrih novih naslova, s vremena na vrijeme javi nam se želja za čitanjem starih klasika, romana koji su obilježili neka prošla vremena, ali su itekako važni i danas.

Ovo su nezaobilazni klasici književnosti koje morati pročitati barem jednom. Evo koji su romani u pitanju.

Ana Karenjina – Lav Nikolajevič Tolstoj

Ana Karenjina nezaobilazno je djelo svjetske književnosti. Tolstoj u njoj daje prikaz ruskog društva sedamdesetih godina 19. stoljeća kroz slike ljubavi kao temeljnog pokretača ljudskih života. Detaljno raspravlja o religiji, položaju ruskog seljaka u društvu i traženju smisla života.

Nepodnošljiva lakoća postojanja – Milan Kundera

Ljubavna priča smještena u Prag čuvene ’68. (‘praško proljeće’) i sovjetske okupacije koja je uslijedila. Pisan fragmentarno, ovo jeste roman o ljubavi, ali ne i ljubavni roman. Uz priču o njemu i njoj, koja je mnogo više od muško-ženskog odnosa, Kundera osvaja uzbudljivim eksplikacijama na razne teme; od odnosa težine i lakoće (u ljudskom životu) do toga da je slučaj smrti Staljinovog sina dokaz da su govna veći teološki problem od smrti.

Majstor i margarita – Mihail Bulgakov

Čuveni Bulgakovljev roman prvi put je, u nepotpunom obliku, objavljen 1966. u časopisu „Moskva“, a potpuna verzija 1969. u Frankfurtu. Ukazujući na veliki značaj tog romana u svjetskoj književnosti, ističe se da podjednako pripada avangardi i modernizmu, te da je u njemu izuzetno bitno pitanje smisla života i umjetnosti postavljeno tako da zadire u temelje cjelokupnog povijesnog korpusa, a književno je obrađeno ‘na način koji može ostvariti jedino književnost koja se oslanja na raznoliko iskustvo svjetske književnosti’.

Sto godina samoće – Gabriel Garcia Marquez

Ovo je priča o selu Macondo i njegovim stanovnicima. Roman pokriva 100 godina svake generacije porodice Buendia, čije su greške u prošlosti vodile ka njenom uništenju. Sto godina samoće najpoznatiji je roman nobelovca Gabriela Garcíe Márqueza objavljen 1967. i do sada preveden na gotovo 30 svjetskih jezika, prodan u milijunima primjeraka diljem svijeta te je postao jedno od najvažnijih djela svjetske književnosti.

Igra staklenih perli – Hermann Hesse

Hesse je „Igru staklenih perli“ napisao 1943. Njen glavni junak i drugi protagonisti učeći se naslovnoj vještini, duhovnoj igri koja rađa novi kvalitet prepliću (svo) znanje i (svu) umjetnost, a istovremeno traži najviše i od čovjeka i za čovjeka. Priča o smislu života (ili traženju smisla) smještena je u 22. stoljeće u nepostojeću zemlju. Kritikuje savremeni svijet, „feljtonističku civilizaciju“ kojoj suprotstavlja svijet duha i kulture. Knjiga je bila veoma omiljena u razorenoj Njemačkoj poslije Drugog svjetskog rata, a 1946. dobio je za nju Nobelovu nagradu

Slika Dorijana Greja – Oscar Wilde

Slika Dorijana Greja je jedini roman Oscara Wildea koji se pojavio 1890. u jednom američkom magazinu kao posljedica razgovora koji su godinu dana ranije za večerom vodili urednik časopisa, autor i britanski ljekar Conan Doyle. Knjiga govori o lijepom mladom dečku koji „pristaje na nagodbu“ da umjesto njega stari slika, dok njegovo lice ostaje lijepo uprkos godinama i zlodjelima koje je počinio. Cijena je, ispostaviti će se, tolika da će junak poželjeti da bude odvratni starac sa slike. Esejističke opservacije, snažno obilježje romana, dio su priče o junaku lordu Henriju, svojevrsnom guruu lijepog Dorijana.

Mali princ – Antoine de Saint-Exupéry

Prvobitno objavljena na francuskom jeziku, roman je priča o pilotu čiji se avion srušio u Sahari i njegovom susretu s dječakom koji tvrdi da je s druge planete. Iako je napisan kao priča za djecu, ovaj roman je namijenjen svim uzrastima i drugačije ćete ga shvatiti ovisno od životnog perioda u kojem ga čitate. Ako ste ga čitali kao dijete, vrijeme je da ga pročitate ponovno. Dojam je potpuno drugačiji. Uvjerite se sami.

Stranac – Albert Camus

Dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Stranac počinje Mersaultovim saznanjem da mu je majka umrla. Nedostatak emocija dovest će do toga da ubije čovjeka. Podijeljena u dva dijela, priča prati život Mersaulta prije i poslije ubojstva i vodi čitaoca kroz suđenja i predstojeće pogubljenje.

Ilma B., foto: Pixabay

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti