KARDINAL I BISKUPI LAGALI PAPU, ČILEANSKI SUD PRESUDIO ŽRTVAMA ODŠTETU

Što su se više trudili manipulirati i lagati Čileanski biskupi su morali platiti štetu troje žrtvi i sljedećim žrtvama u redu koje su osporavali, ponižavali i retraumatizirali za zataškavanje, ne pružanje pomoći i štetu koju su počinili njihovi svećenici predatori pod dekretom biskupija. Ne samo da ih je Papa Franjo zatražio da odu sa službe koju su izdali laganjem nego su ih Čileanske vlasti procesuirale. Papa Franjo našao se u najtežoj situaciji shvaćanja da ga je najbolji prijatelj biskup Juan Baross teško lagao i sve prikrio od njega što ga je koštalo da je morao pred svijetom iznjeti svoju pogrešivost. Nepogrešivi papa zavapio je žrtvama “Oprostite, pogriješio sam, ja sam grešnik, lagali su me.”

BISKUPI SE NISU SJETILI NITI OD SRCA KAO KRŠĆANI ŽRTVAMA PONUDITI POMOĆ ZA ŽIVOT NEGO SU ŽRTVE DODATNO IZLUDJELI. -tužitelj Arias

RelatedPosts

Čileanski prizivni sud odlučio je da Katolička Crkva mora platiti odštetu trima žrtvama spolnog zlostavljanja za koje je odgovoran bivši svećenik iz Santiaga Fernando Karadima, čime se otvara put za dizanje sličnih građanskih tužbi. Jednoglasnom odlukom zahtijeva se da Crkva plati po 100 milijuna pesosa (146.000 američkih dolara) svakome za “moralnu štetu” – Juanu Carlosu Cruzu, Joseu Andresu Murillu i Jamesu Hamiltonu. Oni su Karadimu optužili za spolno zlostavljanje prije deset godina, a Crkvu za prikrivanje. Odluka prizivnog suda prva je takva odluka kojom se zahtijeva za moćna čileanska Katolička Crkva plati odštetu, u jeku skandala sa svećeničkim spolnim zlostavljanjem zbog kojeg se papa Franjo ispričao crkvenoj zajednici širom svijeta.

Čileanski istražitelji bavili su se slučajevima oko 120 tužbi za spolno zlostavljanje i njegovo prikrivanje u koje je upleteno 167 crkvenih dužnosnika i djelatnika. Zbog tog je skandala papa Franjo prihvatio ostavku kardinala Ricarda Ezzatija, nadbiskupa Santiaga i najvišerangiranog člana Katoličke Crkve u Čileu koji je tvrdio da nikada nije znao ništa, ali je protiv njega sud otvorio proces i tužitelji tvrde sa žrtvama da je znao sve i manipulirao. Otac Karadima koji živi u staračkom domu, dugo je nijekao optužbe da je spolno zlostavljao osobe koje su ga tužile a bio je zaštićen od samog Augusta Pinocheta. Civilne vlasti nikad mu nisu sudile jer je nastupila zastara. U vatikanskoj istrazi 2011. međutim ustanovljeno je da je kriv za spolno zlostavljanje te ga je Papa otpustio iz svećeničke službe.

Ivan Vidović

Related Posts

Related Posts