Ružmarin nije samo omiljeni začin, već je izuzetno dobar za zdravlje i raspoloženje

Obično je to omiljeni začin kojeg stavljamo u razna jela, dodajemo ga u čaj, ulje, ali ružmarin je i vrlo moćna biljka koja pomaže fizičkom i psihičkom zdravlju na brojne načine.

Brojna istraživanja su pokazala da ružmarin nije samo začin, već supernamirnica koja ima brojna ljekovita svojstva.

Ljudi već stoljećima koriste ružmarin za jačanje pamćenja, a o njemu je čak i slavni Shakespeare pisao u Hamletu.

Također, pojedina istraživanja ukazuju na to da on ima pozitivan efekat na bolje raspoloženje i nivo stresa.

U studiji iz 2018. godine miševima u laboratoriju koji su bili pod kroničnim stresom dali su ekstrakt ružmarina i otkrili da ima antidepresivni efekat.

Znanstvenici vjeruju da razlog leži u činjenici da ova biljka ima protuupalna svojstva i da pomaže u ublažavanju upalnih procesa u regiji mozga koja se zove hipokampus, ali i u crijevima.

Iako još postoje istraživanja koja pokušavaju da povežu zdravlje crijeva sa zdravljem mozga, čini se da dobro raspoloženje, optimizam i oštar um imaju veze sa zdravim mikrobiomom.

Endokanabinoidni sistem

Riječ je o glavnom regulatornom sistemu u našem tijelu koji je odgovoran za način na koji nervne ćelije komuniciraju.

On reguliše procese poput gladi, sna, upale, stresa, krvnog tlaka, metabolizma, tjelesne temperature i mnogih drugih procesa.

Ružmarin sadrži jedinjenje koje se vezuje za receptore kanabinoida. Iako još ne znamo kako ni zašto, čini se da to vezivanje za receptore smanjuje utjecaj reakcije organizma na stres.

Još..

Ružmarin štiti od bakterija u hrani, posebno u ljetnjim mjesecima i suzbija širenje patogenih mikroorganizma. Zovu ga i prirodnom zamjenom za aspirin, jer smiruje nervni sistem i jača probavu. Bogat je vitaminima i mineralima. U otprilike 100 grama ružmarina nalazi se 14,4 g dijetalnih vlakana. Obiluje manganom, kalcijumom, gvožđem, bakrom i magnezijumom, a od vitamina C, A, te folnom i pantenonskom kiselinom.

Listići ruzmarina i eterična ulja mogu se koristiti kod dišnih tegoba, odnosno kapi ulja s vodom za inhalaciju. Koristi se i kod lakših dijagnoza bolesti jetre i problema u lučenju žuči.

Ilma B., foto: Pexels

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Imate priču? Možete nam pisati na imperijkanal@gmail.com ili klikom na PR tim.

Budite naš fan na Facebook-u, nagrađujemo svaki mjesec!

Povezane vijesti

Povezane vijesti