Na Balkanu su organizirane mnoge važne ekološke akcije volontera koje se odnose na čišćenje mora, rijeka, jezera i šuma. Ove akcije obuhvaćaju veliki broj sudionika iz cijele regije, a usmjerene su na očuvanje prirodnih resursa, smanjenje otpada i podizanje svijesti o okolišnim problemima. Evo nekoliko najvećih i najpoznatijih ekoloških akcija volontera na Balkanu:
1. Let’s Do It Bosna i Hercegovina
Dio globalnog pokreta Let’s Do It World, ova inicijativa je jedna od najvećih ekoloških akcija u BiH, gdje se tisuće volontera okupljaju kako bi čistili ilegalna odlagališta otpada, šume, rijeke i jezera. Ova akcija okuplja građane svih dobnih skupina i aktivno radi na smanjenju otpada u prirodi.
Jedna od značajnijih aktivnosti je čišćenje rijeka poput Miljacke, Drine i Bune, kao i šumskih područja diljem zemlje.
2. Zelena čistka (Hrvatska)
Zelena čistka je hrvatski dio globalnog pokreta World Cleanup Day i dio je šire akcije Let’s Do It! Croatia. Svake godine volonteri diljem Hrvatske sudjeluju u čišćenju priobalnih područja, rijeka, jezera, parkova i šuma. Akcija uključuje desetke tisuća ljudi koji prikupljaju tone otpada.
Posebno se ističu čišćenja jadranske obale, rijeke Save, Drave i Dunava, kao i brojnih otoka poput Krka i Brača.
3. Ekološke akcije na rijeci Drini (Srbija i BiH)
Rijeka Drina, koja dijeli Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, često je meta ekoloških akcija usmjerenih na čišćenje njenog korita i obala. Volonteri iz obje zemlje redovito organiziraju akcije čišćenja otpada koji se gomila u vodi i na obalama. Jedna od većih akcija uključuje volontere iz regije koji prikupljaju tone plastike i drugog otpada koji ugrožava ekosustav ove rijeke.
4. Jadranski projekt čišćenja mora (Hrvatska, Crna Gora)
Na Jadranskom moru često se organiziraju akcije čišćenja u kojima sudjeluju ronilačke skupine i volonteri. Jedan od najpoznatijih projekata je Jadranski projekt čišćenja mora, u kojem volonteri i ronioci prikupljaju otpad s morskog dna, osobito plastiku i mreže. Akcije su organizirane na lokacijama kao što su Dubrovnik, Zadar, Kotor i mnogi drugi priobalni gradovi, uključujući čišćenje plaža, podmorja i obalnih zona.
5. Ekološke akcije na rijeci Savi (Slovenija, Hrvatska, BiH, Srbija)
Rijeka Sava, koja prolazi kroz više balkanskih država, domaćin je brojnih ekoloških akcija. Čišćenje Save je regionalna inicijativa u kojoj volonteri iz Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije čiste obale i riječno korito, kako bi zaštitili ovu važnu rijeku od zagađenja. Akcije čišćenja često se fokusiraju na plastični otpad, ali i druge vrste smeća koje prijete bioraznolikosti ovog riječnog ekosustava.
6. Let’s Do It Srbija
Let’s Do It Srbija je dio globalnog pokreta Let’s Do It World, a organizira ekološke akcije diljem Srbije, uključujući čišćenje rijeka, jezera, šuma i parkova. Tisuće volontera sudjeluje u akcijama prikupljanja otpada i uklanjanja ilegalnih odlagališta. Posebno se ističu akcije čišćenja na rijekama poput Tise, Dunava i Morave, kao i akcije pošumljavanja.
7. Green Montenegro International
Ova crnogorska inicijativa organizira ekološke akcije diljem Crne Gore, uključujući čišćenje planinskih staza, jezera i rijeka. Volonteri sudjeluju u uklanjanju otpada iz zaštićenih područja poput Nacionalnog parka Durmitor, kao i rijeka poput Tare i Lima. Također su značajne akcije čišćenja obala Skadarskog jezera i Jadranskog mora.
8. Boka Kotorska (Crna Gora) – Čišćenje podmorja
Volonteri, uključujući brojne ronilačke klubove iz Crne Gore i inozemstva, sudjeluju u akcijama čišćenja podmorja Boke Kotorske. Ove akcije uključuju uklanjanje otpada s morskog dna, poput plastike, starih mreža i drugih otpada koji štete morskom ekosustavu.
9. Pošumljavanje u Sjevernoj Makedoniji
U Sjevernoj Makedoniji su organizirane brojne volonterske akcije pošumljavanja, posebno nakon velikih šumskih požara. Akcije poput Zasadi drvo okupljaju volontere iz cijele zemlje koji sudjeluju u sadnji stabala i obnovi šumskih ekosustava. Posebno su značajne akcije pošumljavanja u okolici Skoplja, Tetova i Ohrida.
10. Čišćenje Ohridskog jezera (Sjeverna Makedonija)
Ohridsko jezero, jedno od najstarijih i najdubljih jezera u Europi, često je meta ekoloških akcija čišćenja. Volonteri i lokalne organizacije redovito sudjeluju u uklanjanju otpada s obala jezera i iz njegovih voda, kako bi očuvali ovaj jedinstveni ekosustav.
11. Danube River Cleanup (Čišćenje Dunava)
Iako je Dunav međunarodna rijeka, brojne akcije čišćenja organiziraju se i na Balkanu, uključujući Srbiju i Hrvatsku. Čišćenje Dunava uključuje volontere iz više zemalja koji surađuju kako bi očistili rijeku od otpada, posebice u zaštićenim područjima poput Kopačkog rita u Hrvatskoj.
12. Pošumljavanje u Sloveniji
Slovenija ima dugogodišnju tradiciju pošumljavanja i očuvanja šuma. Akcije poput Dan sađenja drveća okupljaju volontere iz cijele zemlje koji sudjeluju u obnovi šumskih područja, posebno nakon oštećenja uzrokovanih olujama i požarima. Također su značajne akcije čišćenja rijeka poput Save, Krke i Ljubljanice.
Ove akcije pokazuju da na Balkanu postoji snažna volonterska kultura posvećena očuvanju okoliša. Zahvaljujući angažmanu tisuća ljudi, prirodni resursi poput mora, rijeka, jezera i šuma očuvani su i zaštićeni od štetnog djelovanja otpada i ljudskih aktivnosti.
H.B., Foto: Facebook