U blizini zapadne australske obale, u zaljevu Shark, polje morske trave dovoljno veliko da pokrije Washington, DC, cvjeta više od četiri tisućljeća, otkriva nova studija.
Velika morska trava uzduž obala Australije provela je otprilike 4500 godina šireći se preko oceanskog dna i najveća je biljka do sada otkrivena, otkriva studija objavljena jučer (1. lipnja) u Proceedings of the Royal Society B. Morska trava, koja se čini hibridom Posejdonove vrpce (Posidonia australis) i nepoznate vrste, očito je uspjela opstati koristeći kloniranje stanica umjesto spolne reprodukcije, Science izvještava.
Istraživači koji su otkrili ogromnu podlogu morske trave prvotno su namjeravali provesti genetsko istraživanje, nadajući se da će pronaći primjerke za ponovno zasađivanje u projektima obnove, izvještava The Guardian. Nakon analize gotovo 150 uzoraka s 10 livada morske trave između 2012. i 2019., nisu vidjeli genetsku varijaciju koju su očekivali, prema studiji. Umjesto toga, otkrili su da izdanci koje su uzorkovali s devet livada potječu od iste biljke.
“Čini se da se postojećih 200 četvornih kilometara livada s vrpcama proširilo iz jedne, kolonizirajuće sadnice”, kaže za The Guardian koautorica studije Jane Edgeloe, morska biologinja sa Sveučilišta Zapadne Australije.
Uobičajeno, vrpca ima 20 kromosoma, ali ovaj divovski pokrivač morske trave ima 40, što sugerira da je zapravo križanac vrste vrpce i još neidentificirane vrste. “Umjesto da polovicu gena dobije od majke, a pola od oca, sve ih je zadržao”, kaže za Guardian koautorica Elizabeth Sinclair, evolucijska biologinja sa Sveučilišta Zapadne Australije.
S.K., the-scientist.com., foto: pixabay