Svaka zemlja ima svoje običaje, koji posebno dolaze do izražaja kada je u pitanju hrana.
No, kada je riječ o pojedinim jelima, odakle god da su došla, jedu se u cijelom svijetu. Jedno od njih je i francuska salata, koja je danas nezaobilazna poslastica pogotovo kada je riječ o blagdanima poput Božića ili Uskrsa, cateringu ili nekom bitnom domjenku.
Iako mnogi od nas misle da je francuska salata porijeklom iz Francuske, razočaraju se kada saznaju da ona uopšte nema veze s tom zemljom.
Francuska salata nastala je u Rusiji, a izmislio ju je ruski kuhar Lucien Olivier koji je inače dijelom Belgijanac, a dijelom Francuz.
Što se ova salata na našim prostorima zove baš “francuskom”, ostaje prava kulinarska misterija.
Originalni recept
Lucien Olivier, izumitelj originalnog recepta za francusku salatu, živio je u 19. stoljeću, od 1938. do 1883. godine. Tada je radio u vrlo cijenjenom moskovskom restoranu Hermitage. 60-ih godina 19. stoljeća, Olivier je počeo spremati popularni specijalitet prema vlastitome receptu, a nazvao ga je ruskom salatom. No, njegov recept za ovu salatu bio je radikalno drugačiji od današnjih inačica jela.
Olivierova salata bila je mnogo bogatija što se tiče sastojaka. Sadržala je provansalski dresing, senf, maslinovo ulje, vinski ocat, teleći jezik, kavijar, zelenu salatu, jastog, kapar, kuhana jaja, krastavce i soju.
Kako je postala popularna
Ono što je posebno zanimljivo je činjenica da je Olivier ljubomorno čuvao točan recept za svoj specijalitet. Bila je to njegova tajna. Međutim, njegov pohlepni kuharski pomoćnik Ivan Ivanov u ovom je jelu prepoznao mogućnost za veliku zaradu. Ivan se odlučio djelomično ukrasti, a djelomično krivotvoriti strogo čuvani recept svoga nadređenoga.
Prvom prilikom dobro je proučio njegovu tek pripremljenu salatu, pomno obraćajući pažnju što je u nju stavljeno. Zatim, nakon što je napustio Hermitage, dijelove Olivierovog recepta koji su mu bili nepoznanica preuredio je prema vlastitome nahođenju. Prvo se preselio u konkurentski restoran Moskva i tamo počeo s pravljenjem njegovog recepta francuske salate, koju je tada nazvao stolna salata. U međuvremenu je pokušavao prodati recept raznim kuharicama i časopisima.
Iako je Ivanov bio lopov, njegov instinkt ga nije prevario. Za njegovom verzijom Olivierovog specijaliteta, uskoro su se svi otimali. Vremenom, jelo je počelo sve više ličiti onom što danas podrazumijevamo pod francuskom salatom. Kako bi bilo što pristupačnije i praktičnije za pripremu tijekom svih godišnjih doba, Olivierovi su se skupi sastojci polako počeli zamjenjivati jeftinijim i svakodnevnijim sastojcima koji su uvijek dostupni.
Francuska salata danas
Iako je ova salata izmišljena u Rusiji, Rusi ju zovu Olivierovom salatom, Francuzi ruskom salatom, dok ju Balkanci zovu francuskom salatom. Jedino što salatu veže s Francuskom jeste činjenica da je Olivier u sebi imao dio francuske krvi, a i da je u originalnom receptu koristio neke “francuske” sastojke, poput provansalskog dresinga za salatu.
Ovo popularno jelo danas se može naći širom Europe. Vole ju pojesti čak i u Mongoliji, Izraelu i Iranu, a nije nepoznanica ni u Sjevernoj i Južnoj Americi.
Puno je različitih načina ovoga recepta, pa je tako u tradiciji nekih zemalja dodavati piletinu, govedinu i kobasice u njega.
Čak ga i Hrvati prave na ‘svoje’ načine.
Ipak, u pravom receptu za francusku salatu osim klasičnih sastojaka poput mrkve, graška, krumpira i majoneze, idu i kisele krastavice, kuhana jaja i vrhnje. Sve ostalo je stvar želje i izbora..
Ilma B., foto: Instagram