Nekoliko zemalja izdvaja se po svojoj sposobnosti u razvoju, proizvodnji i primjeni ratnih dronova (bespilotnih letjelica). Ove zemlje razvile su sofisticirane tehnologije koje uključuju nadzor, izviđanje, kao i napadačke sposobnosti dronova. Evo najistaknutijih država:
1. Sjedinjene Američke Države
Tehnologija: SAD je globalni lider u razvoju i korištenju vojnih dronova. Američki dronovi kao što su MQ-1 Predator i MQ-9 Reaper široko su korišteni u vojnim operacijama, posebno na Bliskom Istoku. Američka vojska koristi dronove za nadzor, obavještavanje, izviđanje, kao i za precizne zračne napade. Američki dronovi igrali su ključnu ulogu u borbi protiv terorizma, pružajući sposobnost preciznog udara na mete uz minimalnu štetu na civilne ciljeve.
2. Izrael
Tehnologija: Izrael je pionir u industriji dronova i jedan od najvećih izvoznika bespilotnih letjelica. Dronovi poput Heron i Harop koriste se za nadzor, izviđanje, ali i za napadačke misije (Harop je poznat kao „suicidalni dron“, sposoban za udare na neprijateljske ciljeve). Izrael je također poznat po naprednim sustavima za elektroničko ratovanje. Izraelski dronovi su korišteni u brojnim vojnim operacijama, posebno u sukobima na Bliskom Istoku. Njihova tehnologija izvozi se u mnoge zemlje diljem svijeta, uključujući Indiju i Njemačku.
3. Turska
Turska je postala sve značajniji igrač na polju ratnih dronova, posebno sa dronovima kao što su Bayraktar TB2 i ANKA. Ovi dronovi kombiniraju visoku učinkovitost s relativno niskim troškovima proizvodnje, što ih čini privlačnim na globalnom tržištu. Turski dronovi pokazali su se izuzetno učinkovitima u konfliktima u Siriji, Libiji i Nagorno-Karabahu. Bayraktar TB2 posebno se istaknuo u uništavanju oklopnih vozila i sustava protuzračne obrane, što je promijenilo način vođenja modernih ratova.
4. Kina
Kina se brzo razvija kao ključni proizvođač ratnih dronova, s modelima poput CH-4 i Wing Loong. Iako su kineski dronovi slični američkim modelima, oni su cjenovno pristupačniji i široko dostupni na globalnom tržištu.Kineski dronovi izvoze se u mnoge zemlje, uključujući Pakistan, Saudijsku Arabiju i Egipat. Koriste se za nadzor i napade u sukobima širom Bliskog Istoka i Afrike.
5. Rusija
Rusija je razvila brojne dronove, uključujući Orlan-10 za izviđanje i Altius kao teški napadački dron. Iako zaostaje za SAD-om i Izraelom u pogledu tehnologije, Rusija ulaže znatne resurse kako bi poboljšala svoje sposobnosti u ovom području. Ruski dronovi koriste se u vojnoj intervenciji u Siriji, kao i u sukobima u Ukrajini, gdje se koriste za izviđanje i korekciju artiljerijske vatre.
6. Iran
Iran je razvio značajan arsenal bespilotnih letjelica, poput Shahed-129 i Mohajer-6. Iranski dronovi su jeftiniji i manje sofisticirani, ali vrlo učinkoviti u asimetričnom ratovanju. Iranski dronovi koristili su se u sukobima diljem Bliskog Istoka, posebno od strane proiranskih milicija u Iraku, Siriji i Jemenu. Iran također izvozi dronove u zemlje kao što su Venezuela i Hezbollah u Libanonu.
7. Ujedinjeno Kraljevstvo
Ujedinjeno Kraljevstvo koristi napredne bespilotne letjelice, poput MQ-9 Reaper (koji koriste od SAD-a) te razvija domaće dronove poput Taranis. Britanski dronovi koriste se za nadzor i precizne napade.
Britanski dronovi igrali su ključnu ulogu u vojnim operacijama u Afganistanu, Iraku i Siriji.
SAD i Izrael prednjače u tehnologiji ratnih dronova, s velikim brojem sofisticiranih modela i globalnim tržišnim udjelima. Turska je sve više prepoznata kao značajan igrač, zahvaljujući uspjehu svojih dronova u recentnim sukobima. Kina i Rusija brzo razvijaju svoje bespilotne sustave, dok Iran koristi dronove u asimetričnom ratovanju i za jačanje svoje vojne prisutnosti na Bliskom Istoku.
Foto: X/Instagram/Pixabay