Finski znanstvenici su iz zraka uspjeli proizvesti hranu, za koju tvrde da će u narednom desetljeću cijenom konkurisati soji.
Dobijeni protein, proizveden je od bakterija iz tla koje se hrane vodikom izdvojenim iz vode uz pomoć električne ili solarne energije.
Znanstvenici su išli za tim, da ako se električna energija može stvoriti od sunca i vjetra, postoji mogućnost da se na isti način proizvede i hrana.
Nova hrana naziva „solein“ je visokoproteinski sastojak, izgleda i okusa sličnog brašnu, a sastoji se od 50% bjelančevina, 5-10% masti, te 20-25% ugljenokidrata.
Znanstvenici tvrde da bi od naredne godine mogla postati jedan od glavnih sastojaka u prehrani.
Za nastanak soleina koriste se gasovi iz staklene bašte i ugljen-dioksid iz vazduha koji se kombiniraju sa vodom, manjom dozom hranjivih tvari i vitaminima. Nakon toga kreće prirodni proces fermentacije sto posto obnovljivom solarnom energijom.
Iz fabrike “Solarne hrane” navode da su već prikupili 5,5 miliona eura i, u zavisnosti od cijene struje, predviđaju da će se troškovi skoro poklapati s onima za proizvodnju soje do kraja desetljeća.
Cilj znanstvenika je da se ovo „proteinsko brašno“ može koristiti pri uzgoju mesa ili ribe, te da bude dodatak u pravljenju hrane. Nešto poput palminog ulja koje se koristi za kolače, kekse, sosove, kruh, tjesteninu itd.
Pripremila: I.B., foto: Instagram