MDMA ili ekstazi, isključivo nezakonita droga, popularna u plesnim klubovima postala je najveća meta neuro psihijatrijskih istraživanja. Unatoč štetnim posljedicama samostalnog nekontroliranog konzumiranja. Znanstvenici trenutno istražuju terapiju koja će se, uz pomoć MDMA-e, korisititi kao potencijalni tretman za post-traumatski poremećaj, anksioznosti ali i kod osoba s autizmom.
Unatoč njenim terapijskim prednostima, među znanstvenicima i dalje postoji zabrinutost da se MDMA zloupotrijebljava jer njezini učinci poput ugode ljude mogu učiniti ovisnima i štetiti mozgu. – Ovaj lijek nema ni na koji način potencijal za ovisnost, ali ima potencijal za zlouporabu – tvrdi dr. Robert Malenka, profesor psihijatrije i znanosti o ponašanju na Sveučilištu Stanford. Novo istraživanje Malenke i njegovog tima sugerira da je MDMA sposobnost povećanja društvenosti i ugodnim svojstvima kontroliraju različitim putevima u mozgu, barem što se tiče miševa. To otkriće otvara mogućnost razvoja sigurnije verzije lijeka.
Prethodna istraživanja Malenkinog tima otkrila su da MDMA potiče otpuštanje i serotonina i dopamina u mozgu. Postojeći dokazi sugerirali su da su učinci lijeka na društvenost mogu bili povezani sa serotoninom i njegovim ovisničkim potencijalom, dopaminom. – Odvajanje prosocijalnog ponašanja od ovisnosti ima ogromne posljedice na razvoj lijeka – tvrdi Boris Heifets, anesteziolog iz Stanforda i glavni autor najnovijeg istraživanja.
Istraživači su stoga proveli dugi niz eksperimenata kako bi odvojili jedno od drugoga. Naime, ubrizgavali su MDMA u miševe, sam ili u kombinaciji s lijekovima koji blokiraju unos serotonina ili dopamina. Tim je tako ispitao utjecaj MDMA na društvenost postavljanjem pojedinačnih miševa u kućište s dvije međusobno povezane komore s obje strane. U jednoj je druga životinja, a u drugoj neživi predmet. Zatim je zabilježeno koliko su glodavci proveli vremena u svakom krilu. Da bi procijenili korisne učinke lijeka, istraživači su primijetili jesu li miševi proveli više vremena u odjeljku u kojem su primali MDMA, ili u onom u kojem nisu.
– Ovo istraživanje koristi mnoge modele miševa i genetičke pristupe da bi potvrdili dobre mehanizam djelovanja MDMA – kaže, međutim i upozorava kako samo terapijsko ispitivanje na ljudima može definirati koristi i rizike primjene MDMA kod pacijenata.
Alternativni lijek testiran u istraživanju, fenfluramin, bio je ključni sastojak nekad popularne dijetalne tablete nazvane fen-fen. Fen-fen je skinut s polica 1997. godine nakon što je veliki broj ljudi doživio štetne nuspojave, poput oštećenja srčanih zalistaka, što ga čini malo vjerojatnim kandidatom za ‘bolju verziju’ MDMA. No, tvrtka MapLight Therapeutics, trenutno testira drugog kandidata za lijek, na temelju njegovog laboratorijskog istraživanja. Ti podaci uključuju posljednja otkrića njegove grupe o učincima serotonina specifičnih za MDMA, kao i drugo nedavno istraživanje koje je pokazalo da aktiviranje receptora za serotonin 1B može poboljšati socijalni deficit kod mišjeg modela autizma. Tvrtka se nada da će već idućeg ljeta pokrenuti kliničko ispitivanje lijeka za osobe s autizmom, piše Scientific American.
Imperij tim