U većini njih (12 od 21) uočen je pad stope samoubojstava u odnosu na očekivane, odnosno pretpandemijske brojeve. Pandemija koronavirusa negativno je utjecala na mentalno zdravlje ljudi svih uzrasta, posebno na mlade. Stope depresije diljem svijeta su u porastu. Nažalost, priča se i da je stopa samoubojstava u svijetu također u porastu, a nova istraživanja pokazuju je li to stvarno tako.
Mnogi su stručnjaci za javno zdravstvo očekivali da će s porastom depresije porasti i stopa samoubojstava. To se, ipak, nije dogodilo, barem koliko pišu nove studije. Dapače, dvije nove studije sugeriraju da se broj samoubojstava čak smanjio, barem u prvim mjesecima pandemije.
Prva od ove dvije studije, objavljena u časopisu JAMA 31. 03, utvrdila je da je stopa samoubojstava blago pala u SAD-u od 2019. do 2020., i to za 5.6%, prema preliminarnim podacima koji bi se mogli promijeniti nakon što puna analiza bude dovršena, kako je istaknuo Robert Anderson, šef Odjela za statistiku smrtnosti u američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Ipak, u istoj studiji navodi se da je 10 posto ispitanika ozbiljno razmišljalo o samoubojstvu u posljednjih 30 dana – dvostruko više nego 2018.
Druga studija, objavljena u medicinskom časopisu Lancet Psychiatry 13. 04, obuhvatila je podatke iz čak 21 zemlje, grada, savezne države ili provincije, uz analizu podataka o samoubojstvima od 01. 04 do 31. 07. 2020.
U većini njih (12 od 21) uočen je pad stope samoubojstava u odnosu na očekivane, odnosno pretpandemijske brojeve.
U Hrvatskoj, ipak, veće brojke. Jedna od zemalja koje su analizirane u ovoj studiji je i Hrvatska. Za nju je, međutim, zabilježen blagi rast broja samoubojstava: u razdoblju od 01.04 do 31. 07. imali smo 190 samoubojstava prema 178 očekivanih.
Imperij, JAMA, Lancet Psychiatry