Najuspješniji kardiokirurg svijeta čini čudesa u Splitskoj bolnici

Dr. Mate Petričević je kardiokirurg koji se usuđuje i zna sa inovacijama u najtežima operacijama srca. Konačno da je Hrvatska dobila i takav privilegij. Kada već u Splitu podbacuju mnogi odjeli, dobre vijesti dolaze sa kardiokirurgije.

Pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju KBC-a Split, predvodio je tim koji je prvi put u tom bolničkom centru izveo iznimno kompleksnu operaciju uklanjanja zloćudnog tumora srca. Riječ je o angiosarkomu, vrlo rijetkom tumoru srca. Operacija je trajala više od osam sati, a pacijentica iz Varaždina već je sljedeće jutro sjedila na krevetu, zahvaljujući primjeni “fast tracking” metode za brži oporavak, koju je uvela specijalistica anesteziologije i reanimatolog te intezivnog liječenja dr. Višnja Ivančan.

Ovaj uspjeh posebno je značajan jer su iskustva s liječenjem angiosarkoma minimalna čak i u velikim svjetskim centrima, zbog rijetkosti ovog tumora. Sam zahvat zahtijevao je visoku preciznost zbog pozicije tumora u lijevoj pretklijetci, što dodatno otežava kirurški tretman. Pacijentica se uspješno oporavila, a operacija je veliki korak za splitsku bolnicu i medicinu u Hrvatskoj. O tome se malo piše, no nedavno je spec. dr. Petričević i medijima prezentirao operaciju srca, kako ga gasi otvara i ulazi ukloniti zahtjevne i riskantne probleme srca.

DR. PETRIČEVIĆ JE SVOJU “UMJETNOST” ULASKA U SRCA I OPERATIVNOG ZAHVATA DOČARAO ZA MEDIJE I JAVNOST, DA DOISTA PRIBLIŽI ŠTO IMAMO A PARIRA SVJETSKIM UMOVIMA. ONO ŠTO JE PALADINO ZA MOZAK, PETRIČEVIĆ JE SIGURNO ZA SRCE.

Dr. Mate Petričević je u Splitu izveo izuzetno kompleksnu operaciju na 65-godišnjem pacijentu, što je prvi takav zahvat zabilježen u svijetu. Pacijent je doživio akutni infarkt miokarda koji je uzrokovao rupturu mišića lijeve klijetke, stvarajući rupu promjera šest centimetara. Ovaj problem je dodatno zakompliciran time što srčani mišić nakon infarkta nije bio dovoljno čvrst za šivanje odmah, pa se s operacijom čekalo četiri tjedna.

Tijekom operacije, rupa na srcu je zatvorena korištenjem inovativne zakrpe od decelulariziranog kolagenog materijala (CorMatrix). Ovaj materijal potiče matične stanice iz krvi pacijenta da regeneriraju srčani mišić na mjestu oštećenja. Operacija je i ova trajala osam sati, a pacijent je uspješno prošao zahvat i oporavljao se bez komplikacija. Ovaj poduhvat svrstava splitsku bolnicu među vodeće svjetske centre za kardiokirurgiju zbog jedinstvenosti i kompleksnosti zahvata, koji je teži od transplantacije srca.

Dr. Petričević je koristio inovativnu biološku zakrpu poznatu kao CorMatrix, koja se temelji na biomaterijalima dizajniranim za regeneraciju srčanog tkiva. CorMatrix je mrežasti materijal od kolagena koji omogućava matičnim stanicama iz pacijentove krvi da se vežu za zakrpu i postupno transformiraju u novo srčano tkivo. Ovaj proces potiče prirodnu regeneraciju srčanog mišića na mjestu gdje je nastala rupa, praktički omogućujući rast novih stanica mišića umjesto ožiljka.

Zahvat u kojem je ovo korišteno označava revolucionaran korak za regenerativnu medicinu i kardiokirurgiju, budući da ovakvi biomaterijali omogućuju ne samo mehaničko zatvaranje oštećenja već i funkcionalno obnavljanje tkiva. To je bio ključni faktor za uspješan oporavak pacijenta nakon ove izuzetno rizične operacije.

Pripremio Toni Eterović, foto Privatno

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Imaš priču? Piši na email: imperijkanal@gmail.com

Povezane vijesti

Povezane vijesti