Visibabina sadnica (Galanthus) nalik je malenoj žarulji te raste u hladnim zimskim regijama s umjerenim zimama, ali potrebno je uzeti u obzir činjenicu da nikako ne vole tople zime, zato, ukolilo živite u predjelima toplijih klima, morat ćete odustati od ideje o uzgoju visibabe u vašem vrtu.
Visibabe vrlo često mogu presušiti i zato ne smijete dopustiti da tjednima budu nezalivene te da dugo čekate na sadnju. Trebalo bi cvjetove visibabe zasaditi odmah nakon njihove kupnje i onda kada stignu u vaš dom.
Visibabe su najbolje za kupnju i sadnju za vrijeme svog aktivnog rasta – uzgajivači ovaj vid sađenja zovu “sadnju u zelenom”, ili, jednostavno rečeno, presađivanje. Biljke se vade iz zemlje odmah po završetku pupanja, skupe se zajedno i umotaju u papir ili u bilo koji drugi materijal koji može održavati zemlju na žilicama korijenja sve dok ponovno ne budu zasađene. Nadalje, alternativa ovomu proizlazi iz činjenice da je moguće kupiti potpuno formirane i odrasle biljke, ali to zahtijeva veće izdatke ukoliko vam je cilj zasaditi koloniju visibaba. Preporučuje se da izbjegnete kupnju suhih pupoljka u jesen iz razloga što je njih vrlo teško posaditi i uspješno uzgojiti. Visibaba cvijeta početkom godine, stoga je idealno posaditi ih na mjestu gdje su lako vidljive. Rub prilaza kući može biti idealna pozicija ili čak neko mjesto koje je dostupno vašem pogledu s kućnog prozora. Preporučuje se da sadite visibabe u skupinama od 10 ili 25, ili čak i više ukoliko to želite.
Svaka biljka mora biti posađena na dubinu od 7 do 10cm, u dobro zagnojenu zemlju, na mjestu koje je u potpunosti izloženo suncu ili je djelomično u sjeni. Zemljište u kojem ih sadite trebalo bi biti u dovoljnoj mjeri suho, ali ne toliko da presušuje tijekom ljetnih vrućina. Visibabe najbolje uspijevaju u vlažnim klimama i zemlji koja je bogata humusom, sličnoj onoj koju je moguće naći u našim šumama, stoga je dobra ideja dodati lišće u poodmaklom stanju raspadanja vašoj zemlji prije bilo kakvih pokušaja sađenja. Ovo ima posebnu važnost kada želite posaditi suhe jesenje rasade.
Za prirodan izgled zasada razbacajte sadnice preko površine koju ste odredili za sađenje i posadite ih na mjestu gdje su pale. Zatim ih regularno razdvojite, a potm ih raširite.
Većini visibaba najviše odgovaraju mjesta koja se nalaze u djelomičnoj sjeni te će bujati ukolilo prilikom popravite zemljište koristeći blato od lišća ili pak vrtno gnojivo, osiguravajući na taj način da tlo ne presuši tijekom ljeta te da biljke ne ostanu bez vode i minerala. Visibabe je potrebno saditi u podnožju stabala drveća, grmlja lišćara ili u kombinaciji s drugim biljkama.
Andrea Jakovčević, foto: Pixabay