90% pacijenata liječenih novim izraelskim lijekom otpušteno je u 5 dana…..piše Bloomberg, Asian Times, Yerusalem Post, Telegraph….
ako se neće cjepivima pobjediti blizu su ljekovi…..
Oko 93% od 90 ozbiljnih pacijenata s koronavirusom liječenih u nekoliko grčkih bolnica novim lijekom koji je razvio tim u medicinskom centru Sourasky u Tel Avivu u sklopu ispitivanja II. faze liječenja, otpušteno je u roku od pet dana ili manje. Pokus II. Faze potvrdio je rezultate I. faze, koja je provedena u Izraelu prošle zime, a 29 od 30 pacijenata u umjerenom do teškom stanju oporavilo se u roku od nekoliko dana. – prenosi Yerusalem Post
“Glavni cilj ove studije bio je provjeriti je li lijek siguran.”, rekao je prof. dr. Nadir Arber. “Do danas nismo zabilježili značajne nuspojave ni kod jednog pacijenta iz obje grupe.” Ispitivanje je provedeno u Ateni jer Izrael nije imao dovoljno relevantnih pacijenata. Glavni istraživač bio je grčki povjerenik za koronavirus, prof. dr. Sotiris Tsiodras. Arber i njegov tim, uključujući dr. Shiran Shapira, razvili su lijek na bazi molekule koju profesor proučava 25 godina koja se zove CD24, koja je prirodno prisutna u tijelu.
Glavni uzrok kliničkog pogoršanja je prekomjerna aktivacija imunološkog sustava, također poznata kao citokinska oluja. U slučaju pacijenata s COVID-19, sustav počinje napadati zdrave stanice u plućima. “To je upravo problem na koji cilja naša lijek.”, rekao je.
CD24 je mali protein koji je usidren na membranu stanica i služi mnogim funkcijama, uključujući regulaciju mehanizma odgovornog za citokinsku oluju. Arber je naglasio da njihov tretman, EXO-CD24, ne utječe na imunološki sustav u cjelini, već samo cilja na ovaj specifični mehanizam, pomažući ponovno pronaći njegovu ispravnu ravnotežu.
“Ovo je precizna medicina.”, rekao je. “Vrlo smo sretni što smo pronašli alat za rješavanje fiziologije bolesti.” Arber je primijetio da je još jedan napredak u ovom tretmanu njegova isporuka.“Koristimo egzosome, vrlo male vezikule izvedene iz membrane stanica koje su odgovorne za razmjenu informacija između njih.”, rekao je.
“Uspijevajući ih isporučiti točno tamo gdje su potrebni, izbjegavamo mnoge nuspojave.”, dodao je. Tim je sada spreman za pokretanje posljednje faze studije.“Koliko god obećavali nalazi prvih faza liječenja, nitko ne može biti siguran u ništa dok se rezultati ne usporede s onima pacijenata koji primaju placebo”, rekao je.
U istraživanju će sudjelovati oko 155 pacijenata s koronavirusom. Dvije trećine njih primit će lijek, a jedna trećina placebo. Studija će se provesti u Izraelu, a mogla bi se provesti i na drugim mjestima ako broj pacijenata u zemlji ne bude dovoljan. “Nadamo se da ćemo to dovršiti sve do kraja godine”, rekao je Arber. Ako se rezultati potvrde, obećao je da se liječenje može učiniti dostupnim relativno brzo i uz niske troškove.“Osim toga, uspjeh bi mogao otvoriti val odgovora za liječenje mnogih drugih bolesti.”, zaključio je.
Imperij, Yerusalem Post