Rusija vam možda neće prva pasti na pamet kad pomislite na odredište hrane, ali u zemlji se može probati puno ukusnih tradicionalnih jela. Posjetitelji Rusije često su iznenađeni raznolikošću i okusima ruske kuhinje, na što utječe ruska povezanost s Europom, Azijom i Bliskim istokom. Najklasičniji ruski recepti izrađeni su od povrća i pšenice, poput juha, kašica i punjenog tijesta.
Ruska kuhinja je osebujna i jedinstvena, a kao i svaka druga nacionalna, nastala je pod utjecajem različitih okolišnih, socijalnih, zemljopisnih, ekonomskih i povijesnih čimbenika. Glavnom značajkom ruske kuhinje smatra se obilje i raznolikost proizvoda koji se koriste za kuhanje. Postoje brojna jela od tijesta poput pita, kolača, kiflica, blina itd., Kao i beskvasno tijesto, uključujući knedle i domaće rezance. Kao zemlja pravoslavne kršćanske religije koja podrazumijeva brojne postove, ruska kuhinja nudi veliki broj vegetarijanskih jela, uključujući gljive, kisele krastavce itd. Ruska kulinarska paleta također je bogata jelima od mesa, peradi i ribe koja se služe u raznim prigodama.
Boršč je juha od cikle koja potječe iz Ukrajine, a brzo je prihvaćena i kao ruski specijalitet. Cikla se mnogim zapadnjacima može činiti čudnom podlogom za juhu, ali postoji puno razloga da je ova krepka juha jedno od najpoznatijih ruskih jela. Puna je mesa i pirjanog povrća, uključujući kupus, mrkvu, luk i krumpir. Može se poslužiti toplo ili hladno, a najbolje ga je poslužiti s gredicom svježeg kiselog vrhnja na vrhu.
Solyanka je gusta juha koja je dovoljno obilna da sama po sebi bude obrok. Ova se juha pravi s raznim vrstama mesa, uključujući kobasice, slaninu, šunku i govedinu, kao i povrće poput kupusa, mrkve, luka i krumpira. Sjeckani kiseli krastavci i tradicionalni ukras od kriški limuna igraju važnu ulogu u davanju ovog recepta kiselkastog okusa. Često se pravi i s ribom i kiselim krastavcima.
Pirozhki. Možda ste već čuli za pirozhki (poznat i kao piroshki ili pyrizhky). Ova mala pečena ili pržena lisnata tijesta puna su krumpira, mesa, kupusa ili sira. “Punjeni džepovi” kako ih još zovu, popularni su širom Rusije i Ukrajine.
Goveđi stroganoff sastoji se od traka govedine u kremastom umaku s gljivama ili rajčicama, često posluženih s rižom, rezancima ili krumpirom. Ovaj recept ima dugu povijest i postoji mnogo varijacija za njegovu pripremu.
Paskha je svečana slastica koja se uobičajeno priprema oko Uskrsa u istočno-pravoslavnim zemljama. Ovaj zaslađeni desert od torte od sira ukrašen je kršćanskim simbolima kao dio blagdanske gozbe.
Pelmeni su knedle od mesa ili ribe koje potječu iz regije Sibira. Obično se drže smrznute i kuhaju u prokuhanoj vodi neposredno prije jela.
Vanesa Tenžera, foto: bridgetomoscow