DOK ČEKAMO TELEPORTACIJU: SVE SMO BLIŽE PUTOVANJU ZRAČNIM TUNELIMA!(VIDEO)

Milijarder i jedan od najvećih poduzetnika ovog stoljeća Elon Musk predstavio je nedavno dokument od 57 stranica u kojem je razrađen koncept za novi transportni sustav, za čiju bi izradu bilo potrebno između šest i osam milijardi dolara i četiri godine rada za model za demonstraciju. Uskoro bi ovaj projekt mogao biti stvarnost. O čemu se radi?

“Hyperloop” bi putnike prevozio u kapsulama od aluminija, koje bi bile “ispaljivane” kroz zračni tunel pomoću magneta i velikih ventilatora.

Kapsule bi lebdjele skoro nadzvučnim brzinama od točke A do točke B na zračnim jastucima, čime bi se eliminiralo trenje – slično kao pak na stolu za zračni hokej.

U kapsulama bi bio održavan pritisak, a prema ovom projektu, putnici bi tijekom putovanja osjetili tek nešto jaču silu, kao prilikom polijetanja ili slijetanja aviona ili vožnje u luna-parku.

On je sustav nazvao mješavinom “Concorda, stola za zračni hokej i elektromagnetskog oružja (railgun)”.

Dok ne izmislimo pravu teleportaciju, što bi stvarno bilo strava, jedini način za super-brzo putovanje jeste kroz cijev u kojoj bi postojali posebni uvjeti “, rekao je Musk. Musk je naveo i da je trenutno previše zauzet da sâm završi ovaj projekt, jer su mu prioriteti “SpaceX” i komercijalni letovi u svemir.

Da je ovo na vrhu moje liste, vjerojatno bih završio za godinu ili dvije,”  rekao je Musk, dodajući da pruža projekt na uvid kako bi se drugi mogli unaprijediti i da dođu do vlastitih ideja.

Predviđeno je da “Hyperloop” poveže Los Angeles i San Francisco, a putovanje bi se trajalo oko 30 minuta, rekao je Musk na predstavljanju.

On smatra da je ovaj vid transporta mnogo bolji i isplativiji od zrakoplova kada je u pitanju povezivanje gradova koji nalaze na udaljenosti od oko 1.600 kilometara ili manjoj.

Projektirana cijena putovanja u jednom smjeru, prema njegovim riječima, ne bi se prelazila 20 dolara, a kapsule bi se u teoriji mogle “ispaljivati” svakih 30 sekundi.

 

Također, uz manje modifikacije, kapsule bi se mogle uz ljude prevoziti i automobile. Musk ne koristi riječ “nesreća” s određenom situacijom na umu, ali postoji poseban dio njegove vizije koji je posvećen sigurnosti, stabilizaciji tlaka i strukturalnom integritetu sustava.

On tvrdi da će njegov sustav biti sigurniji od drugih oblika prijevoza.

Simulacija je već odrađena u Nevadi 2017.godine.

S.M

Foto: wikipedia

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti