Plavi čaj koristi se stotinama godina na Tajlandu. Pravi se od orhideja sa 3 latice i limunske trave. To je posebna vrsta orhideja, koja se samo može naći unutar tajlandskog kraljevstva.
Čaj se također naziva čajem od plavog graška. Kada dodamo vodu u čaj, plava tekućina se mjenja u boju onoga šta sljedeće stavimo u čaj. Uz malo limuna ili drugih citrusa plava boja postaje ljubičasta. Čaj se konzumira najčešće poslije večere, vruć ili hladan, a servira se obično sa mentom, đumbirom ili medom.
Čaj je zbog svoje boje i ljekovitih svojstava postao je poznat širom svijeta. Sušeni listovi plavog čaja također se koriste i u koktelima. Pupoljci se nakon branja suše 10 sati prije upotrebe.
Ovaj čaj pun je antioksidanasa, a čak je i poznat zbog sposobnosti da štiti kožu od preranog starenja. Rađene su studije o tome da čaj pomaže u borbi protiv unutarnjih upala. Tradicionalno se koristi kod problema sa očima poput konjuktivitisa, preporučljivo je da osobe koje provode mnogo vremena ispred računala dnevno popiju jednu šalicu ovog čaja.
Pomaže u borbi protiv određenih vrsta karcinoma, te pospješuje rad mozga. Sadrži vitamine B, D, K, E i C koji doprinose jačanju tijela i poboljšanju imuniteta.
Pomaže kod regulacije krvnog pritiska i eliminira hipertenziju i hipotenziju. Zbog velikog broja vitamina potiče rast kose i smanjuje ćelavost. U sebi sadrži i mangan, fosfor i željezo.
Poboljšava cirkulaciju krvi u mozgu te pomaže u poboljšanju pamćenja i borbi protiv nesanice. Smirujuće djeluje na nervni sistem, opušta i pomaže u borbi protiv stresa, pa čak i hroničnog umora. Ubrzava metabolizam, a pomaže i pri gubitku kilograma.
Priprema je veoma lagana. Latice čaja stavite u šalicu, prelijete toplom vodom I sačekate par minuta. Čaj procijedite i spreman je za konzumiranje.
Pripremila: I.B., foto: Instagram