Iako ne postoji dugo, mikroplastika je pronašla put do gotovo svakog ekosustava na planetu. Otkriveni su u tlu, rijekama, u našoj hrani i flaširanoj vodi, pa čak i u ljudskom tijelu.
Nedavno je tim istraživača po prvi put otkrio mikroplastiku u vodi zarobljenu u pazušcima listova biljaka.
Katarína Fogašová, Peter Manko i Jozef Obona sa Sveučilišta u Prešovu, Slovačka, isprva su krenuli u istočnu Slovačku kako bi proučavali organizme koji žive u malim vodenim lokvama koje se formiraju u pazušcima listova cica.
Čašice iz roda Dipsacus imaju karakteristične nasuprotne listove koji rastu na stabljici jedan iznad drugoga u nekoliko razina. Dok hvataju stabljiku, formiraju čašice koje skupljaju vodu, poznate kao telmata.
“Teasel phytotelmata je relativno čest, ali zanemaren vodeni mikrokozmos s vrlo kratkotrajnom pojavom od samo tri do četiri mjeseca.”
Na njihovo iznenađenje, pronašli su različito obojene fragmente i vlakna, od kojih su neki dosezali 2,4 mm duljine, koji su identificirani kao mikroplastika.
“Ovi fitotelmati su vrlo mali i imaju kratak životni vijek”, pišu istraživači u svom radu koji je objavljen u časopisu BioRisk. “Pitanje je, dakle, kako su onečišćene mikroplastikom?”
U istraživanom području nisu pronađeni nikakvi drugi izvori kontaminanata, tako da su fragmenti i vlakna najvjerojatnije došli iz onečišćene atmosfere, sugeriraju. Druga teorija je da su ih puževi možda prenijeli iz tla ili s drugih biljaka, u ili na svojim tijelima.
S.K., foto: pixabay, Katarína Fogašová