TITOVA NAJPOZNATIJA SKLONIŠTA TIJEKOM RATOVANJA

Josip Broz Tito, vođa Socijalističke Federativne Narodne Republike Jugoslavije, imao je niz skloništa i tajnih bunkera diljem zemlje. Ova skloništa su služila kao mjesta za zaštitu, planiranje i vođenje operacija, posebno tijekom Drugog svjetskog rata i Hladnog rata. Evo nekoliko najvažnijih skloništa koja su bila povezana s Titom:

1. Bunker na Avali blizu Beograda, Srbija.
Ovaj bunker, poznat kao “Titoov bunker”, izgrađen je 1950-ih godina kao strateško sklonište. Bunker je bio opremljen sa svim potrebnim sadržajima za život i rad, uključujući konferencijske dvorane, medicinske prostorije i komunikacijske sustave. Danas je otvoren za posjetitelje.

2. Sklonište u Konjicu, Bosna i Hercegovina.
Ovaj bunker, izgrađen između 1953. i 1979. godine, bio je poznat kao “Bunker Konjic” ili “Titov bunker”. To je jedan od najnaprednijih i najvećih bunkera u bivšoj Jugoslaviji, s kapacitetom za smještaj Tita i najbližih suradnika. Bunker je opremljen svim potrebnim za dugotrajni boravak i bio je dizajniran da izdrži nuklearni napad.

3. Sklonište u Ždrelu, Srbija
Ova tajna lokacija bila je također korištena za sastanke i planiranje. Sklonište je bilo smješteno u stjenovitom području i nudi odličnu zaštitu.

4. Bunker u Puli, Hrvatska
Ovaj bunker izgrađen je tijekom Hladnog rata i bio je namijenjen za smještaj Tita i njegovih suradnika tijekom napetih političkih vremena.

5. Sklonište u Bihaću, Bosna i Hercegovina.
Ovaj bunker je bio jedan od nekoliko sigurnosnih objekata u Bosni i Hercegovini i koristio se kao mjesto za skrivanje i planiranje.

7. Bunker u Zagrebu, Hrvatska.
U Zagrebu su također postojali tajni objekti i skloništa koja su služila kao sigurnosna mjesta za Tita i njegove suradnike.

Tito je imao nekoliko važnih skloništa u bivšoj Jugoslaviji, i mnogo tajnih i malih od kojih su neka danas otvorena za posjetitelje. Ova skloništa predstavljaju dio povijesti Hladnog rata i sigurnosnih strategija koje su se primjenjivale tijekom tog razdoblja. Njihova gradnja i oprema odražavaju Titoovu brigu o vlastitoj sigurnosti i potrebu za strategijskim planiranjem u nestabilnim vremenima.

H.B., Foto: Instagram

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Imaš priču? Piši na email: imperijkanal@gmail.com

Povezane vijesti

Povezane vijesti