Uloga mikrobioma u crijevnom i sustavnom zdravlju privlači veliku pozornost među istraživačima dugi niz godina.
Sada je sve više dokaza da ova zbirka mikroorganizama u ljudskim crijevima također može utjecati na neurološko i emocionalno zdravlje osobe, prema nedavnom perspektivnom članku u Scienceu koji je napisao istraživač UT Southwestern.
Neuroznanstvenica Jane Foster, dr. sc., profesorica psihijatrije na UT Southwestern i vodeći stručnjak za mikrobiom, opisuje kako znanstvenici otkrivaju odnos mikrobioma s mozgom, uključujući povezanost s bolestima kao što su depresija i amiotrofična lateralna skleroza.
Dr. Foster, koja je prva povezala mikrobe u crijevima miševa s tjeskobom, rekla je da su studije na životinjama otkrile određene mikrobe i srodne metabolite koji povećavaju ponašanje slično tjeskobi i rad mozga. Prenošenje ovih nalaza na kliničku populaciju moglo bi dovesti do novih terapija za poboljšanje simptoma i kliničkih ishoda.
Dr. Foster pridružila se UT Southwestern i njegovom Centru za istraživanje depresije i kliničku skrb u svibnju kako bi uložila napore da se povežu točke između 39 bilijuna crijevnih mikroba osobe i njihove sklonosti bolestima mozga.
“Ljudi koji su izloženi riziku od depresije ili kojima je dijagnosticirana depresija su heterogeni. Stoga želimo koristiti biologiju za razumijevanje biomarkera koji mogu pomoći u definiranju različitih skupina ljudi”, rekla je dr. Foster.
CDRC provodi istraživanje unipolarne i bipolarne depresije kako bi bolje razumio uzroke depresije, identificirao nove tretmane i poboljšao postojeće.
“Vrlo sam zadovoljan što smo uspjeli angažirati dr. Foster da se pridruži našem centru, s obzirom na naš kontinuirani cilj da istražimo biopotpis mentalnog zdravlja kroz višestruki pristup”, rekao je Madhukar H. Trivedi, M.D., profesor psihijatrije i direktor CDRC.
S.K., foto: pixabay