Autoimuni poremećaji povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti

Oko 10% stanovništva u regijama s visokim dohotkom poput Europe i Sjedinjenih Država ima dijagnosticiran jedan ili više autoimunih poremećaja. 

Primjeri su reumatoidni artritis, psorijaza, sistemska skleroza, eritematozni lupus i dijabetes tipa I.  Iako su ranija istraživanja pokazala povezanost između nekih od ovih poremećaja i većeg rizika od kardiovaskularnih bolesti, te su studije često bile premale i ograničene na odabrana autoimuna ili odabrana kardiovaskularna stanja da bi se izvukli uvjerljivi dokazi o nužnosti prevencije kardiovaskularnih bolesti među pacijentima s autoimunim bolestima, do sada.

Na godišnjem kongresu Europskog kardiološkog društva, održanom ovog vikenda u Barceloni, međunarodni istraživački tim pod vodstvom KU Leuven predstavio je rezultate temeljitog epidemiološkog istraživanja mogućih poveznica između 19 najčešćih autoimunih poremećaja i kardiovaskularnih bolesti. 

Rezultati studije pokazuju da pacijenti s autoimunim bolestima imaju znatno veći rizik (između 1,4 i 3,6 puta, ovisno o kojem autoimunom stanju) od razvoja kardiovaskularnih bolesti nego ljudi bez autoimunih poremećaja.

Ovaj povećani rizik usporediv je s rizikom od dijabetesa tipa 2, dobro poznatog čimbenika rizika za kardiovaskularne bolesti. Istraživanje po prvi put pokazuje da kardiovaskularni rizici utječu na autoimune bolesti kao skupinu poremećaja, a ne na odabrane poremećaje pojedinačno.

PROČITAJTE  Uz pomoć nekoliko savjeta pripremite vaše tijelo za proljeće

S.K., foto: pixabay

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti