Proljeće je, između ostalog, i doba zumbula, tih prekrasnih i posebnih cvjetova koje većina zaljubljenika u hortikulturu u ovo doba godine kao prinove unose u svoj dom. Međutim, kod njege zumbula potrebno je imati na umu nekoliko bitnih stvari i savjeta jer pridržavanje istih može omogućiti njihov dulji vijek. Prikaz spomenutih savjeta slijedi u nastavku.
Različiti uvjeti rasta u unutrašnjosti doma i vani
Kada odlučite hoćete li svoje zumbule posaditi u unutrašnjosti doma ili pak u prostorima okućnice, potrebno je voditi računa i o tome da im pružite odgovarajuće uvjete za rast. Naime, ukoliko svoje zumbule smještate vani, potrebno im je osigurati što veću moguću količinu sunčevog svjetla, dok bi se vanjska temperatura trebala kretati u rasponu od 18 do 24 Celzijeva stupnja. Posadite li ih pak u tegle u unutrašnjosti doma, izbjegavajte izlaganje izravnoj svjetlosti. Najbolji izbor je da ih smjestite u prostoriju u kojoj će tijekom čitavog dana imati dovoljne količine svjetlosti koja ipak neće biti izravno usmjerena na njih. Pored toga, ne preporučuje se da ih smještate u blizini radijatora ili pak drugog izvora topline.
Način sadnje i tlo
Ukoliko zumbule iz kupovnih posudica premještate u vlastite posude za cvijeće, potrebno je pripaziti i na način njihove sadnje. Prilikom presađivanja, 1/3 lukovice zumbula trebala bi viriti izvan zemlje. Tlo mora biti dovoljno bogato nutrijentima, a svakako biste trebali ostaviti i prostor za drenažu vode.
Zalijevanje s donje strane
Dovoljno je da zumbula zalijevati jednom do dvaput tjedno, a prije svakog zalijevanja potrebno je provjeriti je li tlo zaista suho. Naime, prevelika količina vode može vrlo lako uzrokovati truljenje lukovice. Preporučuje se da vodu dovodite s donje strane posude, odnosno da se stavi u tanjurić, a korijen zumbula upit će potrebnu vodu.
Nagnuće teškog cvijeta
Zumbuli se u domove obično donose kada su već na samom rubu cvjetanja ili pak već u samom cvatu. Budući da su u staklenicima bili izloženi nižim temperaturama od onih u našem domu, za svega nekoliko dana će procvjetati, a takav nagli rast uzrokovat će i težinu cvjetova. Zbog toga postoji mogućnost da se zumbul nagne na jednu stranu. Međutim, to je moguće i ukoliko nema dovoljno svjetlosti ili ukoliko zumbulu ne odgovara tlo. Međutim, ovo je moguće vrlo jednostavno popraviti koristeći drveni štapić koji se ubode u tlo i za toga se vrpcom zaveže za samu stabljiku zumbula. Ukoliko vam ova opcija ne odgovara zbog estetskih razloga, možete posegnuti i za drugom biljkom, npr. za bambusom. Potrebno je da glavica zumbula bude naslonjena na bambus, a dodatno ga je moguće pričvrstiti vrpcom ili konopcem.
Otrovni su za ljubimce
Ukoliko držite ljubimce, morate obvezno pripaziti gdje ćete smjestiti svoje zumbule. Naime, njihova je lukovica otrovna te može uzrokovati vrlo ozbiljne zdravstvene probleme ljubimaca pa čak i uginuće ukoliko se ne reagira na vrijeme. Imate li psa, zumbule smjestite na povišeno mjesto koje je izvan svakog dohvata, a ukoliko držite maču, bolje ih je izbjegavati ili pak smjestiti u one prostorije u koje mačka nema pristup.
Andrea Jakovčević, foto: Pixabay