Najuporniji znanstvenik pobjeđuje Alzheimera i Parkinsa

Znanstvenici su u rutinskoj operaciji naišli na mehanizam koji otkriva kako vratiti izgubljeno sjećanje.

Znanstvenici su tijekom eksperimentalne operacije praktički nabasali na mogući lijek za Parkinsonovu bolest. Do ovog slučajnog, ali nadasve fantastičnog otkrića, liječnici su došli tijekom jedne operacije koja je bila namijenjena otklanjanju apetita odnosno potrebe za hranom jednom starijem gospodinu putem moždane stimulacije, koja se do sada pokazala kao iznimno uspješna procedura, prenosi The Independent i BBC. Elektrode koje su mu znanstvenici umetnuli u mozak ispuštale su električnu struju. Umjesto da gubi apetit, pacijent je iskusio intenzivan osjećaj deja-vua. Uspio se sjetiti događaja, i to iznimno detaljno, koji se dogodio prije tridesetak godina. Dodatni su testovi pokazali da mu je sposobnost da uči i pamti uvelike povećana dok su mu moždane funkcije bile stimulirane strujom.

Liječnici ovu tehniku sada koriste u pokušaju da pomognu osobama koje pate od Alzheimerove bolesti. Ako se ovi testovi dokažu uspješnima, moglo bi biti nade za osobe koje boluju od ovog degenerativnog stanja jer bi koristili svojevrstan pacemaker specijalno dizajniran za mozak. Do sada je na ovaj način liječeno troje ljudi i sudeći po riječima profesora dr. Andreasa Lozanoa (Toronto Western Hospital, Ontario), koji vodi ovo istraživanje, ova metoda puno obećava. – Ovo je prvi put da je netko imao implantirane elektrode u mozgu te da mu je stvarno pomoglo da unaprijedi pamćenje. Povećavamo aktivnost mozga tako da ga učinimo osjetljivijim, jednostavno pojačamo rad memorijskih krugova – rekao je profesor Laziano. Znanstvenici su bili iznenađeni otkrićem jer dio mozga u kojem su implantirane elektrode, hipothalamus, nije uobičajeno mjesto za nalaženje memorije već dio koji je smješten do njega, zvan fronix, usko povezan sa osjećajima i sjećanjima. Sada postoji 6 pacijenata s implantiranim elektrodama, spojenim kablom koji prolazi ispod lubanje kroz vrat do prsnog koša gdje se nalazi posebna baterija zašivena ispod kože. Konstanti valovi struje, na koje pacijent ne može utjecati, prolaze i stimuliraju mozak. Lozanou i danas stoji na institutu u Torontu gdje radi da je život posvetio izlječenju četri bolesti: depresiji, epilepsiji, Alzheimeru i Parkinsonu. “Surađujem sa nobelovcima i često se vraćam po genijalce u svoju Španjolsku. Osim ove stimulacije razvijamo mnogo toga što će doista parirati ovim groznim bolestima i pobjediti ih. Moj život služi tome kao i moga tima.”Elektrode se implantiraju u pacijenta dok je on budan i pod lokalnom anestezijom. Prije operacije liječnici obave MRI pretrage i odrede točnu lokaciju za elektrode. Zatim obave kraniotomiju, podizanje djela lubanje, i umetnu elektrode. Njihova lokacija ovisi o stanju i bolesti pacijenta, dakle nije kod svakog ista.

Njegov najnoviji napredak u tehnici HIFU pobudio je veliko zanimanje međunarodne medicinske zajednice. HIFU se može definirati kao neinvazivni tretman, temeljen na fokusiranom ultrazvuku na oštećenom području talamusa, koji omogućava slabljenje esencijalnih drhtanja ili onih povezanih s Parkinsonovom bolešću. Vjeruju mu da će se obratiti drugim dijelovima mozga koji se odnose i na neurološka oboljenja, poput alzheimera, epilepsije i neuropatske boli. Tehnika duboke stimulacije mozga koristi se za bolesti poput Parkinsonove bolesti više od dva desetljeća (s više od 100 000 pacijenata u svijetu uspješno operirano), ali njegov napredak odveo ga je da istraži mogućnost upotrebe bilo da se poboljša ili izliječiti drugačiju vrstu patologije, poput depresije, pretilosti, opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OCD), kronične anoreksije, parkinsonove bolesti i alzheimerove bolesti, na koje trenutno fokusira svoje znanstvene želje. Iz svog ureda u Toronto Western Hospital , gdje također upravlja Odjelom za neurokirurgiju na Sveučilištu u Torontu, i radi više od 25 godina, Andrés Lozano dijeli sa Sevilla Worldom razmjene o svom radu i otkrićima. Uspio je pronaći, područje mozga u kojem se skriva depresija i otkrio je da se tuga pojavljuje s hiperaktivnošću. Još uvijek želi naći potpuni sigurni lijek.

 

Imperij tim

Portal na hrvatskom i BiH jeziku.

Povezane vijesti

Povezane vijesti